Dna moczanowa

18. lipca 2016 Uncategorized 0

Choroby stawów mają najczęściej ciężki przebieg i uniemożliwiają normalne poruszanie się. Pojawiają się u osób starszych, jednak coraz częściej także występują u dzieci i młodzieży. Do tych chorób należy m.in. dna moczanowa, zwana także artretyzmem i skazą moczanową. Gdy zaczyna obejmować palce u stóp, nazywa się ją podagrą. Leczy ją najczęściej reumatolog Radom zajmujący się właśnie chorobami stawów. Czym więc jest ta dolegliwość, jak się ona objawia i czy można się jej całkowicie pozbyć?

Co to jest dna moczanowa?

Artretyzm to po prostu zapalenie stawów. Jest to choroba epizodyczna, co oznacza, że jej objawy występują, mijają, a później znowu się pojawiają. Można je zaobserwować, przyglądając się swoim stawom. W przypadku dny moczanowej będą one zaczerwienione, obrzęknięte i gorące. Niemalże w połowie przypadków choroba dotyka dużych palców u stóp. Przez to osoba chora praktycznie nie może się poruszać, a jeśli nawet to robi, sprawia jej to ogromny ból oraz trudność. Wtedy musi zgłosić się do lekarza.

Inne objawy artretyzmu

Oczywiście każdy reumatolog Radom wie, o czym świadczą zaczerwienione stawy. Aby jednak wykluczyć pewne choroby, trzeba dokładniej przyjrzeć się innym objawom. Artretyzmowi towarzyszy więc najczęściej silny ból stawów. Nie trwa on kilku minut, a mniej więcej 2-5 godzin. Pojawia się zwykle w nocy, przez co chory się budzi i nie może ponownie zasnąć. Dolegliwościom może towarzyszyć jeszcze wysoka gorączka oraz uczucie zmęczenia i osłabienia.

Przyczyny artretyzmu

Wbrew pozorom choroby stawów może wywołać niewłaściwa dieta. Zauważa się, że w wielu przypadkach artretyzm spowodowany był piciem nadmiernej ilości alkoholu. Chory musi ograniczyć takie trunki oraz wykluczyć ze swojej diety mięsa, owoce i napoje słodzone fruktozą. reumatolog Radom może mu także zalecić ogólną zmianę stylu życia. Bóle mogą nasilać się bowiem w przypadku prowadzenia siedzącego trybu życia, który znacznie obciąża stawy. Ruch jest więc bardzo ważny, dlatego z aktywności fizycznej trzeba korzystać regularnie.