Tomografia szczęki, kiedy jest niezbędna?

07. lutego 2017 Uncategorized 0

Problemy z zębami bywają różne. Czasami wystarczy proste leczenie. Niekiedy jednak bywa i tak, że musimy zostać poddani jeszcze dodatkowym badaniom, aby dentysta mógł odpowiednio zdiagnozować chorobę naszych zębów. Czasami zapominamy, że bóle zębów mogą wynikać z bardziej skomplikowanych spraw, związanych z głębszymi rejonami naszej szczęki. W takim przypadku konieczna jest tomografia szczęki. Jest to zbadanie, które wykonuje się w specjalnym urządzeniu. Tomografia komputerowa jest bardziej zaawansowana technologia fotografii rentgenowskiej, ponieważ pozwala na uzyskanie bardziej dokładnego obrazu. Współczesna technologia i obróbka komputerowa tomogramów pozwala nawet na uzyskanie zdjęcie trójwymiarowego. Za sprawą zdjęć zrobionych dookoła pacjenta, można uzyskać całościowy obraz tomograficzny uzębienia. Co jest niezwykle przydatne szczególnie w chirurgii szczękowej. To właśnie w tej dziedzinie stomatologi tomografia szczęki ma najczęstsze zastosowanie.

Zrobienie tomografii

Konieczność zrobienia tego typu tomografii najczęściej jest konieczna przy okazji usuwania problematycznych zębów, takich jak chociażby ósemki albo zębów wrośniętych mocno w szczękę.

Jednak tomografia szczęki znajduje zastosowanie także w innych dziedzinach stomatologii, takich jak chociażby chirurgia plastyczna szczęki. Tomografia jest niezastąpionym narzędziem pomagającym na sprawną implantacje sztucznych zębów, a raczej wysokiej jakości wkrętów, które kosztują bardzo dużo pieniędzy. Dzięki dokładności zdjęcia, chirurg szczękowy może dokładnie zobaczyć jaki implant sprawdzi się w danym miejscu. Jest to konieczne ponieważ zakładanie implantów jest zabiegiem bardzo inwazyjnym i nie ma tuta miejsca na jakiekolwiek pomyłki i błędy. Z tego powodu wszystko musi być dokładnie zaplanowane wcześniej, w taki sposób, żeby wszystkie implanty pasowały w wyznaczone miejsca.