Obok granicy z Białorusią stan wyjątkowy

Obok granicy z Białorusią stan wyjątkowy

Od raptem kilku dni w pasie tuż przy granicy z Białorusią rozpoczął się stan wyjątkowy, którym otoczono aż 183 miejsc, a zatem określony fragment terytoriów województw podlaskiego oraz lubelskiego. Wprowadzony został na 30 dni na mocy statutu prezydenta wniesionego na wniosek rządu. Rząd Morawieckiego Mateusza uzasadnił zapoczątkowanie stanu wyjątkowego wydarzeniami na granicy z Białorusią i działaniami dyktaturą Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której wykorzystywani są migranci. W oparciu o opinie rządu polskiego przewożeni są na granice migranci przez służby białoruskiego reżimu. Znajduje się wśród nich grupa, która od kilku tygodni obozuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Ponadto rząd wskazywał też na zbliżające się wojskowe manewry Zapad-2021, w ramach których blisko z Polską będzie ćwiczyć około dwieście tysięcy żołnierzy rosyjskich i białoruskich. Według konstytucji, stan wyjątkowy można wprowadzić, gdy w sytuacjach szczególnych niebezpieczeństw środki konstytucyjne są niewystarczające. Jednakże orzeczenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego może uchylić Sejm, dlatego też już dziś zajmuje się sprawą.

Do polityków opozycji zwrócił się także szef MSWiA, koordynator specjalnych służb Mariusz Kamiński, który mówił o szczegółach zagrożenia suwerenności naszego kraju oraz integralności granic naszego kraju. Oświadczył również, iż prowadzone w tej chwili przez dyktaturę Łukaszenki, organizuje ogromną międzynarodową operację migracyjnej turystyki. Dodatkowo podkreślił, że białoruski reżim uruchomił jakiś czas temu połączenia z Libanem. Z kolei Tomasz Siemoniak, poseł KO podał do ogólnej wiadomości, że w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek o uchylenie decyzji prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Zauważył, że w argumentacji rozporządzenia nie ma mowy o tym, że aktualne zagrożenie nie może być usunięte przy wykorzystaniu już istniejących środków. Ostatecznie Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia Andrzeja Dudy o naniesieniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią.

Zostaw komentarz

Brak kometarzy